Ateljé & butik: Hökvägen 6, Bjärred · 0705-42 46 34
Unikt verk · 1 exemplar

Herren i hatt

Handgjord glastavla i tiffany-teknik som föreställer en stiliserad man i hatt i profil mot en blå och grön bakgrund, monterad i svart ram.

1 900 kr

Inkl. 12 % moms

Hämtas i ateljén. Hämtas i ateljén på Hökvägen 6 i Bjärred. Vi meddelar när ordern är klar att hämta.
På utställning just nu – Luftkastellet, Englesson gallerier t.o.m. 12 oktober 2026
Verket kan bli sålt på utställningen innan vi hunnit ta bort det från webbplatsen. Du kan ändå köpa det här – vi kontrollerar direkt att det finns kvar. Skulle det redan vara sålt hör vi av oss och betalar tillbaka hela beloppet.
Teknik
Tiffany
År
2026
Kategori
Tavlor
Leverans
Hämtas i ateljén i Bjärred

Denna handgjorda glastavla föreställer en stiliserad man i hatt och kostym i profil, skapad med traditionell tiffany-teknik där handskurna glasbitar har försetts med kopparfolie och lötts samman med tenn. Ansiktet och hatten skimrar i mjuka gula och beiga nyanser, medan kostymen har en djupt grön ton och skjortan är gjord i vitt glas.

Bakgrunden är uppdelad i en klarblå himmel till vänster och gröna skiftningar till höger, vilket ger en levande kontrast till förgrundsmotivet. De svarta lodräta svepande linjerna i glaset och de markerade tennkonturerna ramar in ansiktet och hatten. Hela konstverket sitter inramat i en svart träram som ger ett avgränsat och stilrent intryck på väggen.

🎁 Vill du ge bort konst? Köp ett presentkort på konst →

Konstnären säljer sina egna verk – därför 12 % moms. Frågor om verket? Ring 0705-42 46 34 eller skriv till oss. Du är välkommen att se verket i ateljén innan köp.